Na mesto prometne nesreče po navadi prispejo prvi gasilci, v povprečju v približno dvajsetih minutah po klicu na številko 112. Ko zgodi resna prometna nesreča z življenjsko ogroženostjo, potem morajo soudeleženci ali očividci ob prvem klicu na pomoč povedati čim več informacij o dogodku.
Le v tem primeru se gasilci in reševalci učinkovito pripravijo na reševanje. Če ste sami udeleženec v prometni nesreči, nikakor ne izstopajte iz vozila. Če vozilo ni v gorečen stanju, počakajte, ker ne veste kakšne poškodbe imate. In enako velja tudi za očividce. Ti naj poškodovance rešujejo le v najnujnejših primerih.
Tehnični del reševanja v primeru prometne nesreče
Nekatere prometne nesreče zahtevajo intervencijo številnih služb. S tehničnim delom reševanja pričnejo gasilci in reševalcem svetujejo, kako varno in po najkrajši poti izvleči poškodovanca iz vozila.
Za nadaljnjo oskrbo ponesrečencev je določen reševalec, ki med drugim določa, kaj je potrebno narediti v povezavi s poškodbami. Ko je poškodovanec varno zunaj vozila in ga z reševalci napotijo v bolnišnico, nadaljnjo vodenje intervencije prevzame policija. V določenih prometnih nesrečah je potrebno tudi izrezati stisnjeno pločevino. V tem primeru posredujejo gasilska društva, ki imajo za to ustrezno opremo.
V primeru življenjske ogroženosti, je reševanje življenj na prvem mestu
Lahko se zgodi, da v prometni nesreči vozilo tudi zagori in s tem resno ogrozi življenje ponesrečencev. V tem primeru lahko gasilci nemudoma ukrepajo in rešijo ogroženo življenje, čeprav se zavedajo, da lahko ponesrečenca ob tem poškodujejo. Reševanje življenj je vedno na prvem mestu.
Pri svojem delu se morajo gasilci ves čas prilagajati vsem možnim situacijam. Njihovo delo ni le rezanje pločevine in gašenje požara, ampak so usposobljeni tudi za nudenje prve pomoči. Prav tako pa imajo gasilci številne sposobnosti in znanja za raznoliko delo, zato se pri svojih intervencijah nikoli ne spopadajo z enako situacijo.